مزرعه ی سبز
انجمن علمی مهندسی کشاورزی پیام نور دزفول 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

چت باکس


زیباترین باغ دنیا با گلهای طبیعی (باغ بوچارت )
حتما تا به حال در مورد باغ بوچارت (butchart) چیزهایی شنیده اید. این باغ که در ونکور کانادا واقع شده امروز به یکی از دیدنی ترین مکان های دنیا تبدیل شده است. باغی كه در جزیره ونكور كانادا و در فاصله‌ی ۲۱ كیلومتری از شهر ویكتوریا واقع شده و سال تأسیس آن به ۱۹۰۴ میلادی می‌رسد. یك باغ كاملاً رؤیایی با حدود ۲۰ هكتار وسعت كه حقیقتاً میتوان آنرا شاهكار معماری سبز نامید.

به گزارش تک ناز در حقیقت شاید بتوان این پردیس افسانه‌ای را مؤثرترین و گویاترین سروده‌ی انسان‌ساز در ستایش مادر طبیعت دانست. جالب اینكه از این باغ پرشكوه و بی‌مانند سالانه بیش از یك میلیون نفر بازدید می‌كنند و دولت كانادا همزمان با یكصدمین سال تولد این باغ بهشتی، آن را به عنوان یك سند ملی، تاریخی به ثبت رساند.

دیدن تصاویر زیر شاید انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاران ایرانی به وجود آورد تا به جای ساختن سازه‌های آلوده‌كننده‌ای كه آب و خاك این كشور را هدف قرار داده‌اند، دست به برپایی قطعه‌ای از بهشت در سرزمین مادری‌شان بزنند؛ همان گونه كه خانم و آقای بوچارت در بیش از یكصد سال پیش چنین كردند و كاربری كارخانه سیمان خود را به زیباترین باغ جهان تغییر دادند. كاری ماندگار كه می‌تواند همچون باغ بوچارت آنها را ثروتمند هم بسازد.

لازم به یاد آوری است که اکثر کشور های جهان حتی مناطقی بسیار دور و کم بنیه (از نظر تاریخی و اجتماعی) هم در این مجموعه باغی نمونه از سرزمین خودشان را دارند و در ابتدای ورودی باغ؛ پرچم کشور آنها بر سر در قرار داده شده اما نام و نشانی از ایران که زیباترین باغها با خصوصیات و مشخصات خودش را در طول تاریخ داشته نیست. اینكه اگر انسان بخواهد می‌تواند بزرگترین و زیباترین شعر را در ستایش طبیعت بیافریند، باغ بوچارت یكی از سحرانگیز‌ترین سازه‌های بشری در ستایش طبیعت است.

 

زیباترین باغ دنیا با گلهای طبیعی (باغ بوچارت )


ادامه مطلب
[ دو شنبه 26 خرداد 1393 ] [ 9:44 ] [ نگار رحم خدا ]

شاهکارهای باغبانی در فستیوال گل و گیاه - فلوریدا


ادامه مطلب
[ دو شنبه 26 خرداد 1393 ] [ 9:38 ] [ نگار رحم خدا ]
ماده غذایی آهن،یکی از مواد غذایی کم مصرف است که وجود آن به اندازه کافی برای رشد گیاهان زراعی و باغی لازم است و در تشکیل سبزینه گیاهان زراعی و باغی نقش ارزنده ای دارد. به دلیل آهکی بودن بخش زیادی از خاک های زراعی و باغی کشورمان، بسیاری از محصولات زراعی از کمبود آهن رنج می برند. نشانه های کمبود آهن معمولاً از برگ های جوانتر گیاه شروع می شود. دراثر کمبود آهن لکه های مایل به زرد بین رگبرگ های برگ های جوان ایجاد می شود ولی رگبرگ ها سبز باقی می مانند. با ادامه این کمبود و در مراحل بعدی، زردی در تمام برگ به سرعت پیشرفت می کند.
آشنایی با کمبود کود آهن در مزارع ،گلخانه وباغات و نحوه تشخیص، مقابله وکنترل آن

منبع:

اطلاعیه های مدیریت جهاد کشاورزی و تجربیات خود(محمد شقاقی) وسایر همکاران

 

ادامه مطلب
[ دو شنبه 26 خرداد 1393 ] [ 9:30 ] [ نگار رحم خدا ]

بررسی اثر مبارزه شیمیایی و روش خاک‌ورزی بر کنترل علف‌های‌هرز

 

و عملکرد دانه ذرت در شوشتر.

 

محمد علی شعیبی*1، قدرت الله فتحی2، سعید سعیدی پور3، غلام رضائی4

 

1.        دانشجوی کارشناسی ارشد شناسایی و مبارزه با علفهای هرز دانشگاه آزاداسلامی شوشتر.

 

2.        استاد دانشگاه آزاداسلامی شوشتر

 

3.        استادیار دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر

 

4.        مدرس دانشگاه پیام نور واحد ترکالکی

 

ایمیل نویسنده مسئول:ma.shoeybi@hotmail.com

 

چکیده:

    به منظور تعیین اثرات نوع خاک‌ورزی و مقایسه کارائی علف کش های رایج در زراعت ذرت در کنترل علف‌های‌هرز و اثرات آنها بر عملکرد و اجزا عملکرد آزمایشی به صورت کرت‌های‌خرد‌شده در قالب بلوک های کامل تصادفی با 4 تکرار در سال زراعی1390 در منطقه میان‌آب شوشتر انجام شد. بدین منظور دو فاکتور نوع خاک‌ورزی و نوع علف‌کش مورد بررسی قرار گرفت. فاکتور اصلی نوع خاک‌ورزی با دو فاکتور خاک‌ورزی مرسوم و حفاظتی و فاکتور فرعی شامل 4 فاکتور مصرف علف‌کش‌های‌ای‌پی‌تی‌سی، آترازین+آلاکلر، بدون مصرف علف‌کش و مصرف علف‌کش لوماکس بودند. اثر نوع خاک‌ورزی و سطوح علف‌کش و اثرات متقابل بر تراکم و وزن خشک علف‌های‌هرز بسیار معنی‌دار بود و مصرف علف کش لوماکس در خاک‌ورزی حفاظتی توانست نتایجی مشابه با خاک‌ورزی مرسوم و علف‌کش لوماکس حاصل نماید. اثر نوع خاک‌ورزی بر عملکرد دانه معنی دار نشد، اما اثر سطوح علف‌کش معنی دارشد و همچنین اثرات متقابل این دو نیز معنی دار نشد. تیمارخاک‌ورزی مرسوم و علف‌کش لوماکس و خاک ورزی حفاظتی و علف‌کش لوماکس به ترتیب با عملکرد دانه 9175 و9015 کیلوگرم در هکتار در یک سطح آماری قرار گرفتند. بنابراین با توجه به مزایای فراوان زیست محیطی و تلاش در جهت کشاورزی پایدار اعمال خاک‌ورزی‌حفاظتی و کاربرد علف‌کش لوماکس توصیه می‌گردد.

[ یک شنبه 25 خرداد 1393 ] [ 19:26 ] [ نگار رحم خدا ]

محورهاي همايش:
- گياهان دارويي مناسب كشت ديم
- ديمكاري گياهان دارويي در مناطق پر باران
- استحصال آب باران و آبياري تكميلي در كشت ديم
- مكانيزاسيون ديم كاري گياهان دارويي
- تعيين زون هاي مناسب ديم كاري گياهان دارويي در ايران
- كشت مخلوط گياهان دارويي، مرتعي و زراعي
- اصول ديم كاري در مناطق ناهموار
- كاربرد دانش بومي در كشت ديم گياهان دارويي
- اهميت به نژادي و به زراعي در موفقيت كشت ديم گياهان دارويي
- ديمكاري گياهان دارويي در مناطق مختلف جهان
- مميزي كيفيت گياهان دارويي در شرايط ديم
- روشهاي نوين در ديم كاري گياهان دارويي

.

 ارسال مقاله با فرمت word از طريق پست الكترونيكي deim.imps@gmail.com صورت پذيرد.
مكان: تهران، مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور

آدرس دبيرخانه:تهران، كيلومتر 5 آزاد راه تهران- كرج، خروجي پيكانشهر، انتهاي 20 متري دوم، بلوار مؤسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كشور.
تلفكس: 02144580212
همراه: 09357604757

 
منبع:

گروه مشاوران جوان کشاورزی استان خوزستان

[ یک شنبه 25 خرداد 1393 ] [ 19:23 ] [ نگار رحم خدا ]

[ شنبه 24 خرداد 1393 ] [ 20:56 ] [ نگار رحم خدا ]

طلوع خورشید در دریای مازندران
t.jpg

غروب خورشید در خلیج همیشه فارس

fars.jpg
 

 

منبع:

 

 
[ شنبه 24 خرداد 1393 ] [ 18:25 ] [ نگار رحم خدا ]

سال هاست که پادشاهی سعودی طرحی عظیم را دنیال می کند تا در کشاورزی و مواد غذایی به خودکفایی برسد.

بر اساس آمار ارائه شده جمعیت خاورمیانه تا سال 2050 به بیش از 600 ملیون نفر می رسد و کشورهای این منطقه که اکثرا با کم ابی مواجه اند در آن زمان با مشکل تامین مواد غذایی روبرو خواهند شد.

بر این اساس، هریک سعی دارند تا با طرح های بلند پروازانه( آب کشی مشهور قذافی در صحرای لیبی ، طرح انتقال آب نیل حسنی مبارک در مصر، پروژه ایران رود در ایران) یا تبدیل صحرای عربستان به قطب کشاورزی این مشکل را حل نمایند.

اگر امروز بر بالای صحرای عربستان پرواز کنید نقاط سبز رنگی را در این صحرا خواهید دید که مزارع کشاورزی و دامداری می باشند.

در این پروژه که دو دهه است با حمایت خاندان سعودی دنبال شده است، با حفر چاه های خیلی عمیق،آب های زیر زمینی را به روی کویر می آورند.
مشکل اینجاست که پس از 20 سال این سفره آب های زیر زمینی که مربوط به دوران یخبندان بوده است در حال تمام شدن است و 75 درصد آن مصرف شده.

عربستان به دنبال راه های دیگری برای تامین آب این مزارع و گسترش آن هاست.

منابع:
http://www.kleanindustries.com/s/environmental_market_industry_news.asp?ReportID=562880
http://infranetlab.org/blog/farming-desert
http://magazine.flyart.biz/meteorology/climate/desert-saudi-arabia-aerial/

[ شنبه 24 خرداد 1393 ] [ 18:12 ] [ نگار رحم خدا ]

دانلود پاورپوینت بسیار زیباری راسته گوشخیزک ها(Dermaptera)

 

نام این راسته، از دو واژه یونانی Dermatos به معنای پوست و Ptera به معنای بال گرفته شده است و اشاره به بال جلو ضخیم این حشرات دارد. نام گوشخیزک (Earwig) از یک باور نادرست قدیمی که گوشخیزک ها از طریق سوراخ گوش خود را به مغز انسان رسانده و در آنجا تخمگذاری می کنند، به وجود آمده است. جالب است که در کشورهای مختلف دنیا مثل انگلستان، آلمان، هلند، اسلواکی، رومانی و از آن جمله ایران، برای این حشرات از همین نام عمومی استفاده می شود. این مطلب  توسط توسط وب سایت حشرات از منظر گیاه پزشکی به صورت رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد و کپي برداري بدون ذکر منبع مجاز نمي باشد.

لینک دانلود مستقیم  از سرور سایت

پسورد تمامی فایل های زیپ: www.insectology.ir

برای دانلود تمامی کتاب های حشره شناسی اینجا کلیک کنید.

برای معرفی تمام کتاب های گیاهپزشکی اینجا کلیک کنید.

برای دانلود تمام نرم افزارهای گیاهپزشکی اینجا کلیک کنید.

[ شنبه 24 خرداد 1393 ] [ 18:11 ] [ نگار رحم خدا ]

اعمال شب و روز نیمه شعبان

دعا و نیایش

شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است كه از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر افضل شب‌ها است. در آن شب خداوند به بندگان، فضل خود را عطا مى‌فرماید و ایشان را به مَنّ و كَرَم خویش مى‌آمرزد. پس سعى و كوشش كنید در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب، كه آن شبى است كه خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود كه سائلى را از درگاه خود تا زمانی كه مطلب گناهی را درخواست نکند؛ دست خالى برنگرداند. و آن شبى است كه قرار داده حق تعالى آن را از براى ما به مقابل آن كه قرار داده شب قدر را براى پیغمبر ما صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله. پس كوشش كنید در دعا و ثنا بر خداى تعالی و از جمله بركات این شب مبارك آن است كه ولادت با سعادت حضرت صاحب عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر این شب سال دویست و پنجاه و پنج در سامراء واقع شده و باعث مزید شرافت این شب مبارك شده است .

 

براى شب نیمه شعبان چند عمل وارد شده است:

1- غسل، كه باعث تخفیف گناهان مى‌شود.

2- احیاء این شب به نماز و دعا و استغفار. و در روایت است كه هر كس این شب را احیا دارد؛ نمیرد دل او در روزى كه دل‌ها بمیرند.

3- زیارت امام حسین علیه السلام است كه افضل اعمال این شب

و باعث آمرزش گناهان است و هر كس بخواهد با او مصافحه كند روح صد و بیست و چهار هزار پیغمبر زیارت كند آن حضرت را در این شب و اَقَلِّ زیارت آن حضرت آن است كه به بامى برآید و به جانب راست و چپ نظر كند پس سر به جانب آسمان بلند كند و زیارت كند آن حضرت را به این كلمات: "اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا اَبا عَبْدِاللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَیْكَ وَ رَحْمَةُاللّهِ وَ بَرَكاتُهُ." و هر كس در هر كجا باشد در هر وقت كه آن حضرت را به این كیفیت زیارت كند امید است كه ثواب حجّ و عُمره براى او نوشته شود .

دعا و نیایش

4- خواندن دعایی كه شیخ و سیّد نقل كرده‌اند و به منزله زیارت امام زمان صلوات الله و سلامُه عَلَیْهِ است.اَللّهُمَّ بِحَقِّ لَیْلَتِنا (هذِهِ) وَ مَوْلُودِها

خدایا به حق این شبى كه ما در آنیم و به حق آن كس كه در آن به دنیا آمده

وَ حُجَّتِكَ وَ مَوْعُودِهَا الَّتى قَرَنْتَ اِلى فَضْلِها فَضْلاً فَتَمَّتْ كَلِمَتُكَ

و حجتت و موعود آن كه همراه كردى به فضیلت این شب فضیلت دیگرى و بدین سبب تمام شد كلمه تو

صِدْقاً وَ عَدْلاً لا مُبَدِّلَ لِكَلِماتِكَ وَلا مُعَقِّبَ لاِیاتِكَ نُورُكَ الْمُتَاَلِّقُ

به راستى و عدالت تغییر دهنده‌اى براى كلمات تو نیست و پس زننده‌اى براى آیات تو نیست آن نور درخشانت

وَ ضِیاَّؤُكَ الْمُشْرِقُ وَ الْعَلَمُ النُّورُ فى طَخْیاَّءِ الدَّیْجُورِ الْغائِبُ

       التماس دعا

                                                                                                       گروه دین و اندیشه تبیان

                                                                                                                مهری هدهدی


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 22 خرداد 1393 ] [ 19:40 ] [ نگار رحم خدا ]
صفحه قبل 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 28 صفحه بعد
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سلام به همه ی مخاطبین وب مزرعه ی سبز... حرفی ندارم جز آرزوی سرسبزی امیدهایتان... ویک دنیا سپاس به خاطر حضور سبزتان... دبیر انجمن کشاورزی
آرشيو مطالب
خرداد 1395
ارديبهشت 1395 اسفند 1394 آذر 1394 آبان 1394 تير 1394 خرداد 1394 فروردين 1394 اسفند 1393 آذر 1393 آبان 1393 مهر 1393 شهريور 1393 مرداد 1393 تير 1393 خرداد 1393 ارديبهشت 1393 فروردين 1393 اسفند 1392 بهمن 1392 دی 1392 آذر 1392 آبان 1392 مهر 1392 شهريور 1392 مرداد 1392 تير 1392 خرداد 1392 دی 1391
امکانات وب

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 23
بازدید دیروز : 19
بازدید هفته : 23
بازدید ماه : 520
بازدید کل : 45001
تعداد مطالب : 279
تعداد نظرات : 91
تعداد آنلاین : 1Alternative content


نیت کنید و اشاره فرمایید

كد ماوس


فال انبیاء

فال انبیاء

فال امروز


.